Home Fitness Code Q2 Pro Foldbar vs Y1: hvilken skal du vælge?
Kort svar: 100 kr, samme fart og samme motoreffekt
Hos Home Fitness Code i Danmark koster Y1 100 kr mere end Q2 Pro Foldbar i begge konfigurationer, som begge modeller findes i: 1.399 kr mod 1.299 kr uden måtte og 1.699 kr mod 1.599 kr med. Begge går fra 1 til 10 km/t, og begge oplyses til 3,0 HK. Du vælger altså ikke mellem en hurtig og en langsom maskine. Du vælger mellem to forskellige formater.
Y1 oplyser 0 til 12 % automatisk hældning og 145 kg brugervægt. Den vejer 26 kg og er 15 cm høj. Q2 Pro Foldbar er bygget anderledes: i brug er den 106 cm høj, og den kan klappes sammen til 11 cm. Den vejer 20 kg, oplyser under 35 dB, kan betjenes via app og fås i sort eller lyserød.
Det korte svar: vejer du over 120 kg, eller er den automatiske hældning grunden til, at du kigger på et løbebånd, er Y1 svaret, og 100 kr er prisen. Skal maskinen kunne klappes sammen og stilles væk, eller vil du have et oplyst støjtal og app-styring, er det Q2 Pro Foldbar.
Hvad er ens
Farten er ens: begge går fra 1 til 10 km/t. Motoreffekten er også ens, oplyst til 3,0 HK på begge. Løbefladerne ligger tæt: 97 × 38 cm på Q2 Pro Foldbar og 98 × 40 cm på Y1, en centimeter i længden og to i bredden.
Resten er forskelligt, og forskellene peger hver sin vej.
Q2 Pro Foldbar vs Y1: hurtigt overblik
Tallene herunder er producentens egne oplysninger fra specifikationslisten. Hvor en værdi kun står i producentens sammenligningstabel eller produktbeskrivelse, er det markeret. Hvor producenten ikke angiver en værdi, skriver vi det: vi kender ikke tallet, og vi gætter ikke.
| Specifikation | Q2 Pro Foldbar | Y1 |
|---|---|---|
| Pris uden måtte | 1.299 kr | 1.399 kr |
| Pris med måtte | 1.599 kr | 1.699 kr |
| Konfigurationer | 2, i sort eller lyserød | 2, ingen farvevalg |
| Hastighed | 1–10 km/t | 1–10 km/t |
| Maks. effekt | 3,0 HK | 3,0 HK |
| Motortype | Børsteløs² | Børstemotor¹ |
| Hældning | 5 % manuel² | 0–12 %, automatisk |
| Støjniveau (oplyst) | Under 35 dB | Ikke angivet i specifikationslisten |
| Maks. brugervægt | 120 kg | 145 kg |
| Produktvægt | 20 kg | 26 kg |
| Mål i brug | 115,5 × 55,5 × 106 cm | 119 × 54 × 15 cm |
| Mål sammenklappet | 125 × 55,5 × 11 cm | Ikke oplyst |
| Løbeflade | 97 × 38 cm | 98 × 40 cm |
| Betjening | Fjernbetjening, konsol, app | Fjernbetjening |
| Display | Tid, distance, kalorier, hastighed | Tid, hastighed, kalorier, distance, hældning |
| Håndliste | Håndtag i siderne²; »mulighed for gelænder«¹ | Uden mulighed for gelænder¹ |
Producentens oplyste værdier fra specifikationslisten. Priser aflæst hos producenten den 30. september 2026. ¹ Ifølge producentens sammenligningstabel; står ikke i specifikationslisten. ² Ifølge producentens produktbeskrivelse; står ikke i specifikationslisten.
Vi linker til producentens egen butik og kan modtage provision, når et køb sker gennem et af vores links. Den pris, du ser der, er producentens egen.
Se Q2 Pro Foldbar hos producenten
De forskelle, der betyder noget
1. Hældning: automatisk på Y1, manuel ifølge beskrivelsen på Q2 Pro Foldbar
Y1 oplyser 0 til 12 % hældning i specifikationslisten, og den er automatisk: du justerer den med fjernbetjeningen. Hvad hældning betyder for træningen, har vi samlet på vores side om løbebånd med hældning.
For Q2 Pro Foldbar nævner producentens produktbeskrivelse en manuel stigning på 5 %. Hældning står ikke i specifikationslisten, så vi gengiver det som producentens beskrivelse og ikke som en specifikation. Er automatisk hældning afgørende for dig, er Y1 den af de to, der har den.
2. Brugervægt: 25 kg, der kan afgøre sagen alene
Q2 Pro Foldbar er oplyst til 120 kg, Y1 til 145 kg. Vejer du over 120 kg, eller gør en anden i husstanden det, er Y1 den eneste af de to, som producenten oplyser med en brugervægt over 120 kg. Vejer du under, er tallet en margen og ikke et krav.
3. Format: sammenklappelig mod lav
Q2 Pro Foldbar måler 115,5 × 55,5 × 106 cm i brug og 125 × 55,5 × 11 cm sammenklappet. Y1 måler 119 × 54 × 15 cm. Det er to forskellige måder at bygge et løbebånd på: den ene står høj, når du bruger den, og kan klappes sammen, den anden er lav hele tiden. For Y1 oplyser producenten ikke, om den kan foldes, og vi skriver hverken, at den kan, eller at den ikke kan.
4. Vægt: 6 kg
Q2 Pro Foldbar vejer 20 kg, Y1 26 kg. De 6 kg mærkes, hver gang maskinen skal flyttes.
5. Støj: kun den ene oplyser et tal
Producenten oplyser under 35 dB for Q2 Pro Foldbar. Producentens specifikationsliste for Y1 angiver ikke et støjniveau, så vi kan ikke sige, hvilken af de to der er mest støjsvag.
Tallet for Q2 Pro Foldbar er producentens eget, ikke en uafhængig måling, og det kommer uden oplyste måleforhold: vi ved ikke ved hvilken fart, på hvilken afstand, i hvilket rum. Skal maskinen stå i en lejlighed, har vi en guide til støjsvage løbebånd i lejligheden, der dækker det, databladet ikke gør.
6. Motor: samme effekt, to typer
Begge oplyses til 3,0 HK. Q2 Pro Foldbar har ifølge producentens produktbeskrivelse en børsteløs motor, og Y1 har ifølge producentens sammenligningstabel en børstemotor. Vi siger ikke, hvad motortypen gør på sigt, fordi ingen af vores kilder måler det på netop de to maskiner.
7. Betjening og display
Q2 Pro Foldbar betjenes med fjernbetjening, via konsollen eller via app, og displayet viser tid, distance, kalorier og hastighed. Y1 betjenes med fjernbetjening, og displayet viser tid, hastighed, kalorier, distance og hældning. Om Y1 kan styres via app, er ikke oplyst.
8. Håndliste
Ifølge producentens sammenligningstabel fås Y1 uden mulighed for gelænder. For Q2 Pro Foldbar nævner producentens produktbeskrivelse håndtag i siderne, og sammenligningstabellen angiver »mulighed for gelænder«. Der sælges ingen separat udgave med håndliste: Q2 Pro Foldbar fås uden og med måtte.
Hvad får du for de ekstra 100 kr?
Automatisk hældning op til 12 %, oplyst i specifikationslisten, i stedet for den manuelle stigning på 5 %, som producentens beskrivelse nævner for Q2 Pro Foldbar. 25 kg mere i brugervægt. Og en løbeflade, der er en centimeter længere og to centimeter bredere.
Hvad giver du fra dig? Muligheden for at klappe maskinen sammen til 11 cm. Seks kilo mindre at bære. Et oplyst støjtal. App-styring. Og valget mellem sort og lyserød.

Vælg Q2 Pro Foldbar hvis…
- 100 kr gør en forskel for dig
- maskinen skal kunne klappes sammen til 11 cm og stilles væk
- du vil have et oplyst støjtal, og under 35 dB er et købskriterium for dig
- 20 kg passer dig bedre end 26 kg
- du vil kunne styre den via app
- du vil vælge mellem sort og lyserød
- du vejer under 120 kg
Vælg Y1 hvis…
- du vejer over 120 kg, eller en anden i husstanden gør det
- 0 til 12 % automatisk hældning er noget, du vil bruge, og ikke bare noget, der er rart at have
- du foretrækker et lavt format på 15 cm i brug
- 100 kr mere passer i budgettet
Pris og konfigurationer
Q2 Pro Foldbar fås i to konfigurationer, uden og med måtte, til 1.299 kr og 1.599 kr, og til samme pris i sort og lyserød. Y1 fås i to konfigurationer, uden og med måtte, til 1.399 kr og 1.699 kr, uden farvevalg. Måtten koster 300 kr på begge, så forskellen på 100 kr er den samme, uanset om du vælger måtte eller ej.
Vi angiver ikke lagerstatus på denne side, fordi den ændrer sig. Tjek producentens side, før du beslutter dig.
Sådan er sammenligningen lavet
Vi har ikke testet Q2 Pro Foldbar eller Y1 fysisk. Værdierne på denne side kommer fra den specifikationsliste, producenten offentliggør for det danske marked. Hvor en oplysning kun står i producentens sammenligningstabel eller produktbeskrivelse, skriver vi det. Priserne er aflæst hos producenten den 30. september 2026, konfiguration for konfiguration, uden tillæg eller rabat fra vores side. Hvor producenten ikke oplyser noget, skriver vi det og behandler det ikke som et nej. Konklusionerne om, hvem hver maskine passer til, er vores egne, udledt af de tal, og de ændrer sig, når tallene gør.
Produktsiderne for Q2 Pro Foldbar og Y1 viser den fulde specifikation og de aktuelle priser. Gennemgangen af Home Fitness Code som mærke står på vores side om mærket.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er den største forskel på Q2 Pro Foldbar og Y1? ▼
Formatet og hældningen. Q2 Pro Foldbar er 106 cm høj i brug og kan klappes sammen til 11 cm; Y1 er 15 cm høj. Y1 oplyser 0 til 12 % automatisk hældning og 145 kg brugervægt. Q2 Pro Foldbar oplyser under 35 dB og vejer 20 kg mod 26 kg. Farten og motoreffekten er ens.
Hvor meget dyrere er Y1? ▼
100 kr i begge konfigurationer: 1.399 kr mod 1.299 kr uden måtte og 1.699 kr mod 1.599 kr med måtte, aflæst hos producenten den 30. september 2026.
Har Q2 Pro Foldbar hældning? ▼
Producentens produktbeskrivelse nævner en manuel stigning på 5 %, men hældning står ikke i specifikationslisten. Y1 oplyser 0 til 12 % automatisk hældning i specifikationslisten, og den justeres med fjernbetjeningen.
Hvad oplyses om støjniveauet? ▼
Q2 Pro Foldbar oplyses til under 35 dB i producentens specifikationsliste, uden oplyste måleforhold. For Y1 angiver specifikationslisten ikke et støjniveau, så vi kan ikke sige, hvilken af de to der er mest støjsvag.
Hvilken kan bære mest? ▼
Y1, oplyst til 145 kg brugervægt mod 120 kg for Q2 Pro Foldbar.
Kan de foldes? ▼
Q2 Pro Foldbar kan: producenten oplyser målene sammenklappet til 125 × 55,5 × 11 cm. For Y1 er det ikke oplyst, og vi skriver hverken, at den kan, eller at den ikke kan.
Har de håndliste? ▼
Ifølge producentens sammenligningstabel fås Y1 uden mulighed for gelænder. For Q2 Pro Foldbar nævner producentens produktbeskrivelse håndtag i siderne, og sammenligningstabellen angiver »mulighed for gelænder«. Der sælges ingen separat udgave med håndliste: den fås uden og med måtte.
Q2 Pro Foldbar eller Y1: hvilken skal jeg vælge? ▼
Vælg Q2 Pro Foldbar, hvis den skal kunne klappes sammen, hvis 6 kg mindre, et oplyst støjtal eller app-styring vejer tungest, eller hvis 100 kr gør en forskel. Vælg Y1, hvis du skal over 120 kg brugervægt eller vil have 0 til 12 % automatisk hældning. Farten og motoreffekten hjælper dig ikke med at vælge; de er ens.